Lizaki bałwanki
Lizaki bałwanki

Lizaki bałwanki z ciastek

Lizaki bałwanki z ciastek oreo. Świąteczne słodkości, które możemy przygotować z naszymi pociechami. Dzieci będą zachwycone. Nie potrzeba nam do tego skomplikowanych składników i narzędzi. Wystarczy chwila czasu i apetyt na słodkości.

Składniki na lizaki bałwanki 8 sztuk:

  • 10-12 ciasteczek oreo (bez wpadek się nie obędzie)
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 3-4 łyżki wrzącej wody
  • 8 patyczków do lizaków lub wykałaczek do szaszłyków

Do dekoracji bałwanków:

  • Noski: pomarańczowe cukierki (np. tic tac przekrojony na pół)
  • Oczy i usta: czarne żelki, cukierki lub posypka.
    *Może być też kawałek masy cukrowej
  • Szyja: wstążka

Zaczynamy od nadziania ciasteczek na wykałaczki. Uwaga, trzeba to zrobić bardzo uważnie, ponieważ to pierwszy moment kiedy mogą pęknąć. Wykałaczka powinna przechodzić przez całe ciasteczko, wtedy bałwanek będzie stabilny.

Lizaki baławanki z oreo
Lizaki bałwanki z oreo

Następnie przygotowujemy lukier. Mieszamy cukier puder z kilkoma łyżkami gorącej wody. Wodę dodajemy stopniowo, być może wystarczą 3 łyżki – to wszystko, żeby lukier nie wyszedł nam zbyt rzadki. W między czasie na płaskiej blaszce rozkładamy papier do pieczenia.

Oblewanie bałwanków: To drugi moment, kiedy trzeba na nie uważać. Nie moczymy nadzianych ciastek w lukrze, ponieważ wtedy rozlecą się pod ciężarem. Nad miseczką oblewamy ciastka lukrem, najlepiej robić to małą łyżeczką, dzięki czemu nie weźmiemy zbyt dużo. Oblane ciastka na patykach przekładamy od razu na papier do pieczenia. Te, które się rozwaliły zjadamy szybko by zatrzeć dowody 🙂

Lizaki bałwanki
Lizaki bałwanki

Nie martwcie się jeśli przez lukier prześwituje kolor ciastek. Możemy temu zaradzić, kiedy ciastka trochę podeschną powtarzamy po prostu procedurę.

Kiedy wszystkie ciasteczka leżą już na papierze do pieczenia. Znów nabieramy łyżką troszkę lukru i i teraz z góry lejemy na ciastka. Jeżeli rozleje się trochę naokoło od razu wycieramy, w końcu bałwanki mają mieć okrągłe buzie.  Zanim lukier stwardniej, ozdabiamy lizaki cukierkami. Uwaga, nie podnosimy lizaków z blaszki.

Lizaki bałwanki z ciastek oreo
Lizaki bałwanki z ciastek oreo

Kiedy lukier zastygnie, lekko odklejamy ciastka i obieramy ręką nadmiar lukru, jeśli taki pozostał. Na koniec zawiązujemy kokardkę ze wstążki.

 

 

2 comments on “Lizaki bałwanki z ciastek oreo”

Dodaj komentarz