Historia czekolady
Historia czekolady

Historia czekolady. Z okazji Światowego Dnia Czekolady  przybliżę Wam historię tego smakołyku.

Historia czekolady liczy około 3 tys. lat. Jako pierwsi uprawiali ją Omlekowie zamieszkujący Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Tamtejsze lasy tropikalne były idealnym miejscem do uprawy kakao.
Tradycję przejęli następnie Majowie, którzy zaczęli poddawać owoce kakaowca fermentacji, prażyli ja, a potem mielili. Tak powstał napój bogów „xocolatl”, który składał się z mielonego kakao, wody, mąki kukurydzianej i i chilli. Pijali go głównie królowie i arystokracja, ponieważ czekolada była uważana za przysmak bogów. Gorzki napój towarzyszył zarówno rytuałom religijnym jak i ważnym uroczystościom np. zaręczynom.

Aztekowie również zafascynowali się czekoladą, wprowadzając jednak kilka zmian. Napój pili zwykle chłodny, dodatkowo dodając do niego paprykę, wanilię oraz suszone płatki kwiatów. Ziarna kakaowe były u nich tak cenione, że wkrótce stały się walutą. Picie tego napoju stało się więc jeszcze bardziej luksusowe. Dla przykładu 1 niewolnika można było kupić na 100 ziaren kakaowca.

Europejczycy pierwszy raz zetknęli się z czekoladą podczas ostatniej wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1502 roku. Przejęli wtedy jeden ze statków Majów, ale nie mogli zrozumieć czemu służą starannie poukładane ziarna, które tubylcy traktowali z takim poważaniem. Woreczek ziaren trafił wtedy na dwór hiszpański jako ciekawostka, ale obyło się bez większego zainteresowania.

Uroki czekolady docenił za to Ferdynand Cortez, który szukał legendarnego Eldorado. Na podbitych ziemiach zaczął zakładać plantacje kakao, a w 1528 roku przywiózł ziarna do Hiszpanii. Na początku gorzki napój bogów nie przypadł Hiszpanom do gustu. Przełomem stało się opracowanie ulepszonej receptury przez hiszpańskich mnichów. Kakao zaczęli podawać na gorąco z cukrem, cynamonem i anyżem, wtedy stało się hitem. A receptura była pieczołowicie chroniona, za ujawnienie czy wywóz ziaren groziła kara śmierci.

W 1580r. otworzono w Hiszpanii pierwszą fabrykę czekolady. W 100 lat później przysmaki traifły na dwór Króla Słońce – Ludwika XIV, który stał się ich wielkim fanem.

W 1828r. Konrad Jan van Houten wyprodukował kakao w proszku, a w 1849 Cadbury’s wyprodukowało pierwszą tabliczkę czekolady.

Źródła:
http://czekollada.fm.interia.pl/strona3.htm
http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/historia-czekolady-znak-bogactwa-i-zaczatek-rewolucji/25gl0

 

1 comment on “Historia czekolady”

Dodaj komentarz