Jak zrobić rozczyn z drożdży?
Jak zrobić rozczyn z drożdży?

Jak zrobić rozczyn z drożdży?

Jak zrobić rozczyn z drożdży? Wiele osób obawia się robienia ciasta drożdżowego. Często słyszę, że nie wiedzą co to jest i jak zrobić rozczyn z drożdży. Inna nazwa to zaczyn to nic innego jak przygotowanie drożdży do pracy. Jest to naprawdę dziecinnie proste i nie wymaga od nas zbyt wiele pracy, wysiłku, jedynie 20 min czasu na wyrastanie. Rozczyn przygotowujemy ze świeżych drożdży.

Przykładowe składniki na rozczyn z drożdży:

  • 21 g świeżych drożdży
  • 1 łyżka cukru
  • 3 łyżki mąki
  • 6 łyżek mleka (ciepłego)

Do miseczki rozkruszamy świeże drożdże i zasypujemy je łyżką cukru. Następnie zalewamy je ciepłym mlekiem, najlepiej o temperaturze ok. 40°C (Uwaga! Nie możemy zalać drożdży gorącym mlekiem, bo taka temperatura je zabije i ciasto nie urośnie!). Na koniec dodajemy mąkę i mieszamy aż znikną grudki. Miseczkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 20 minut.

*Jeżeli w wybranym przez Was przepisie nie ma mleka, zastępujemy je wodą.

Suche drożdże na ratunek
Jeżeli nadal nie jesteście przekonani do robienia zaczynu z drożdży możecie zastąpić je suchymi drożdżami. Suszone drożdże wystarczy tylko wymieszać z mąką.
Kluczowe pytanie to ile suchych drożdży dać zamiast świeżych?

Przelicznik świeże drożdże na suche:
Suchych drożdży dajemy o połowę mniej niż świeżych.

Np. Na 400 g mąki możemy użyć 16 g świeżych drożdży lub 8 g suchych.

*Polecam przepis na Ciasto drożdżowe z kruszonką

 

4 comments on “Jak zrobić rozczyn z drożdży?”

  1. Czyli jak nalezy stosowac drozdze suche? Wymieszac z maka I reszta skladników ,wyrobic ciasto I odczekac az urosnie? Czy robic zaczyn z maka I mlekiem I cukrem? Poprosze uprzejmie o info,dziekuje.

    • Suszone drożdże nie wymagają robienia rozczynu. Wystarczy wymieszać je z mąką i resztą składników tak jak napisałaś.

    • Kilkanaście razy piekłam ten sam przepis, zarówno z drożdży suszonych jak i świeżych i nie zauważyłam żadnej różnicy, mimo,ze przyglądałam się mu i testowałam wielokrotnie.

Dodaj komentarz